آیا می‌تواتن ذهن انسان را خواند؟

مرسدس بنز ویژن

تصور کنید که می‌توانستید به این فکر کنید که کجا میخواهید بروید یا ترجیح می‌دهید آهنگ فعلی پخش نشود و بقیه کارها را ماشین شما انجام دهد. خوب، این همان چیزی است که مرسدس در نمایشگاه IAA Mobility 2021 در مونیخ آلمان نشان می‌دهد.

مرسدس بنز رابط‌های مغز و رایانه (BCI) را در خودروی مفهومی Vision AVTR خود قرار داده است و بازدیدکنندگان از نمایشگاه IAA Mobility 2021 می‌توانند ویژگی کنترل ذهن را به شخصا امتحان کنند.

 Vision AVTR برای اولین بار در CES 2020 رونمایی شد، جایی که مرسدس نشان داد این کانسپت قادر است رانندگان را از طریق ضربان قلب و الگوهای تنفسی آنها تشخیص دهد، اما امسال این خودرو شامل کنترل ذهن نیز هست.

به کاری می‌خواهید انجام شود فقط فکر کنید

این فناوری، در شکلی که الان هست، کاربر را ملزم می‌کند که از یک دستگاه BCI با الکترودهای پوشیدنی در پشت سر خود استفاده کند، که امواج مغزی را خوانده و سپس به عملکرد خودرو تبدیل کند.

مرسدس می‌گوید “پس از یک فرآیند کالیبراسیون کوتاه” در حدود یک دقیقه، هرکسی می‌تواند با استفاده از افکار خود عملکردهای خاصی را در داخل خودرو انجام دهد.

کاربران باید روی نقاط روشنایی خاصی که از پیش تعیین شده است در خط دیجیتال تمرکز کنند و سیستم تعیین می کند که از طریق دستگاه BCI روی کدام یک متمرکز شده و عملکرد از پیش تعیین شده را فعال می کند.

مرسدس سیستم را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد. “دستگاه BCI فعالیت عصبی را در قشر در لحظه اندازه گیری می‌کند. این امواج اندازه گیری شده مغز را تجزیه و تحلیل میکند و تشخیص می‌دهد که کاربر تمرکز و توجه کامل (رابط حسگر توجه) را بر روی کدام نقاط نور هدایت می کند.

“هرچه تمرکز قوی تر باشد ، فعالیت عصبی نیز بیشتر می شود. دستگاه سپس عملکرد هدفمند را در خودرو فعال می کند.”

در حالی که ممکن است یک مفهوم عملی وجود داشته باشد که مردم بتوانند آن را امتحان کنند، مرسدس می گوید واضح است که این فناوری به این زودی راه خود را در خودروهای مصرفی پیدا نخواهد کرد.

مرسدس می‌گوید ویژگی های کنترل ذهن “فعلا در زندگی روزمره در دسترس نخواهد بود. اما دیگر علمی تخیلی هم نیستند.”

منبع: https://www.techradar.com


زمزمه بازگشت پروژه ساخت ماشین هوشمند شرکت اپل

پنج ترند نوظهور اینترنت اشیا برای سال 2021

مطالب مرتبط