در برخی محافل، در مورد فناوری 5G و ورود و وابستگی به آن صحبت‌های زیادی شده است. با این حال، بیشتر افراد و کسبوکارها آن را تجربه نکرده‌اند. اگرچه در پشت صحنه کارهای زیادی برای ساخت، ردیابی و راه‌اندازی زیرساخت‌های آن انجام می شود. وقتی فناوری 5G به طور گسترده در دسترس قرار بگیرد، ما می‌توانیم پدیدار شدن فرصت‌های بی‌نظیری را برای سرمایه‌گذاری در فناوری انتظار داشته باشیم. دقیقاً مانند فرصت‌هایی که با راه‌اندازی هر نسل از شبکه‌های تلفن همراه دیده‌ایم. ما بررسی خواهیم کرد که فناوری 5G چیست و اینکه چگونه مشاغل باید برای آن آماده شوند.

5G چیست؟

نسل پنجم ارتباطات بی‌سیم موبایل که 5G نامیده می‌شود، این نوید را می‌دهد که تاخیر کمتر و ثبات بیشتری ایجاد شود، توانایی اتصال چندین دستگاه به یکدیگر را به صورت هم‌زمان و انتقال داده‌های بیشتر با سرعت بالاتر صورت خواهد گرفت. این ویژگی‌ها پتانسیل توسعه کسبوکارها را فراهم می‌کنند و طبق مطالعه انجام شده توسط گارتنر؛ این‌ها از دلایلی‌اند که 66 درصد از مشاغل قصد دارند تا سال 2020 خود را به 5G مجهز کنند. از نظر فنی، 5G از باندهای با فرکانس بالاتر در طیف‌های رادیویی که ظرفیت زیاد اما طول موج کوتاهتری دارند، بهره می‌برد. سیسکو تخمین می‌زند که در سال 2021 ، 5G سه برابر بیشتر از 4G، ترافیک ایجاد می‌کند و 4G تنها 3 درصد از کل اتصالات تلفن همراه را تشکیل خواهد داد.

بسیاری از کارشناسان صنایع مختلف معتقدند که شبکه‌های 5G نسبت به شبکه‌های 4G  موجود، در صورت استقرار کامل، 10 تا 20 برابر سریع تر عمل خواهند کرد. 5G می‌تواند به سرعت گیگابیت برسد و اینترنت موبایل را با سرعتی بالاتر از فیبرهای نوری به ما برساند.

فناوری 5Gمزایای 5G

اولین پیشرفتی که خیلی‌ها را هیجان زده کرده است، سرعت بالای فناوری 5G است. در حالی که سرعت بارگیری 4G به طور معمول 20 مگابیت بر ثانیه است، سرعت 5G به 500 تا 1500 مگابیت بر ثانیه است. مصرف کنندگان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند که یک فیلم از Netflix را فقط در چند ثانیه دانلود کنند.

دکل‌های 5G به طور قابل توجهی کوچکتر از دکل نسل‌های قبل هستند و بنابراین می‌توان آن‌ها را در مکان‌های مختلفی قرار داد که هرگز در گذشته کار نمی‌کردند. در مناطق شهری، این بدان معنی است که این امکان وجود دارد تا دکل‌های 5G را روی چراغ‌ها نصب کنند.

5G چگونه استفاده می‌شود؟

اول، شما به یک تلفن سازگار با 5G نیاز خواهید داشت. همچنین، این تلفن‌ها باید بتوانند بین 5G و 5G جابجا شوند تا پایدارترین سرویس را فراهم کنند. در نهایت شما امکان استفاده از این سرویس نه تنها برای دانلود از نتفلیکس بلکه در جهت توسعه کسبوکار خود استفاده کنید.

فناوری 5G نه تنها برای بسیاری از صنایع از جمله خرده فروشی، سرگرمی، خودرو، تولید و تدارکات بسیار مهم خواهد بود بلکه به پیشرفت فناوری نیز کمک خواهد کرد. این پیشرفت‌ها اتومبیل‌های متصل به هم و رانندگی خودکار را امکان پذیر می‌کند. شهرهای هوشمند به حمل و نقل و زیرساخت مراقبت‌های بهداشتی همچنین استفاده از رباتیک تا بلاکچین در صنایع مختلف با استفاده از فناوری 5G مجهز می‌شوند.

5G کسبوکارها را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد

فناوری 5G می‌تواند به کسبوکارها در افزایش کارایی، تولید و موفقیت‌های نوآورانه و همچنین کاهش هزینه‌ها کمک کند. متأسفانه، نظرسنجی بارکلیز نشان داده است که تنها 28 درصد از مشاغل قابلیت آن را دارند تا استفاده از 5G یا امکانات جانبیش را درک کرده و به ست سرمایه‌گذاری در آن حرکت کنند. به منظور بهره مندی از مزایای 5G، رهبران مشاغل باید موارد زیر را در نظر بگیرند.

بودجه سرمایه گذاری

حداقل در ابتدا، سخت افزار 5G گرانتر از 4G خواهد بود. در صورت راه اندازی کامل فناوری، داشتن تجهیزات سازگار با 5G مهم خواهد بود که قدری هزینه بر است.

برنامه ریزی برای موج جدید اتوماسیون و هوش مصنوعی

از آنجا که 5G سرعت انجام عملیات‌های مختلف را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد، شیوه کسبوکارها در تعامل با شبکه‌های تلفن همراه خود دچار تغییراتی می‌شود. کسبوکارها باید با مهندسین همکاری کنند تا زمینه‌های عملیاتی اتوماسیون شده به وسیله یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را، دوباره بررسی کنند.

تقویت تجزیه و تحلیل داده های کلان

داده‌ها با رشد اتوماسیون و هوش مصنوعی و همچنین تکنولوژی 5G با سرعت و شتاب بیشتری رشد می‌کنند. شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که ابزار تجزیه و تحلیل داده‌ها را دارند و می‌توانند به درستی از این داده‌ها را گردآوری، تحلیل و بایگانی کنند.

آموزش 5G

رهبران و کارمندان آنها، باید بفهمند 5G چیست و چگونه می‌تواند از اهداف تجاریشان پشتیبانی کند. همه باید به دنبال پیدا کردن راه‌هایی باشند که 5G بتواند بر تجارت آن‌ها تأثیر مثبت بگذارد.

یک استراتژی 5G خلق کنید

فناوری 5G باید مورد بررسی قرار گرفته تا بتواند راه توسعه کسبوکار را فرآهم کند و فرآیند یا تغییراتی در محصول که به دلیل ناسازگاری با 5G ممکن است، اختلال ایجاد کند، باید در نظر گرفته شود.

این که آیا کسب و کار شما در یک یا پنج سال آینده تأثیر 5G را مشاهده خواهد کرد یا نه؛  رخدادی در آینده است. کسبوکارها باید برای دستیابی به پیشرفت‌های عملکردی که این فناوری ارائه می‌دهد، امروز برای این فناوری آماده شوند.


نویسنده: Bernard Marr

درباره نویسنده

برنارد مار نویسنده‌ای در سطح بین الملل، سخنران، آینده نگر و مشاور استراتژیک کسبوکار برای دولت‌ها و شرکت‌ها است. او به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با استفاده از فن آوری های جدید مانند هوش مصنوعی، کلان داده‌ها، بلاکچین و اینترنت اشیا را عملکرد تجاری خود را بهبود بخشند.

منبع مقاله: FORBES