دنیای ارزهای دیجیتال با سرعتی باورنکردنی در حال گسترش است. چیزی که روزی در سال 2008 به عنوان یک بلاکچین مختصر تحت نام بیتکوین شروع شد امروزه خود به عنوان یک صنعت رشد کرده است. با گسترش فضای رمزارزها، ایده اصلی غیرمتمرکزسازی که در سال 2008 در مجله سفید بیتکوین از آن صحبت شد بیشتر رو به فراموشی رفت. سرعت رشد رمزارزها به قدری بالاست که تمام فلسفه های پس زمینه آن به تدریج و با ایجاد محصولات میانی و غیر استاندارد به دست فراموشی سپرده شده است.

در چندماه اخیر مفهوم امور مالی غیرمتمرکز در فضای رمزارزها بحثی بسیار داغ بوده و همه منتظرند تا توسعه محصولات بر پایه آن را که می تواند سیستم اقتصادی دیجیتال را غیرمتمرکز کند را ببینند. به زبان بسیار ساده مفهوم امور مالی غیرمتمرکز در واقع ادغام خدمات بانکداری سنتی با فناوری های غیرمتمرکز مانند رمزارزها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) است.

به زبان فنی تر امور مالی غیرمتمرکز در واقع ترکیب تمام محصولات و خدمات غیرمتمرکز مانند دارایی های دیجیتال، قراردادهای هوشمند، پروتکل‌ها و اپلیکیشن‌ها می باشد که بر اساس رمزارز اتریوم ساخته شده است.

تفاوت های امور مالی متمرکز با سیستم مالی فعلی

بگذارید به زبانی ساده تر صحبت کنیم. در هر کشوری، دولت وظیفه چاپ پول و وضع قوانین اقتصادی را بر عهده دارد، بانک‌ها وظیفه نگهداری منابع مالی و پولی را مطابق این قوانین بر عهده دارند و زمانی که شما می خواهید پولی را سرمایه گذاری کنید برای انجام این کار به یک مشاور مالی نیاز خواهید داشت. آیا در هیچکدام از این مراحل می توانید دست ببرید؟ پاسخ ساده است… خیر!!!

حقیقت اینست که شما نمی توانید قوانین را وضع کنید چرا که این کار دولت است و نمی توانید پول و سرمایه ملی خود را مدیریت کنید چرا که بانک ها بر اساس قوانین و مقررات واصله از دولت این کار را انجام می دهند و در نهایت مشاور مالی یا موسسات مالی هرطور بخواهند با پول شما سرمایه گذاری می کنند.

در نهایت سهم شما از سود حاصل از تمام سرمایه گذاری‌های دولت ناچیز است. اینجاست که امور مالی غیرمتمرکز به عنوان راهکاری نوین به کمک می آید. هدف امور مالی غیرمتمرکز بنا نهادن یک سیستم مالی قابل دسترسی برای همه است که در آن نیازی به قانون‌گذاران مرکزی وجود ندارد.

مزایای امور مالی غیرمتمرکز

اپلیکیشن‌های تحت امور مالی غیرمتمرکز نیازی به دخالت و قانونگذاری هیچ نهادی ندارند و شما کنترل کامل منابع مالی خود را در اختیار خواهید داشت و به این ترتیب شفافیت تراکنش‌های مالی شما بالاتر خواهد رفت و هزینه‌های مورد نیاز برای حفظ سرمایه به طور کلی حذف خواهند شد.

از آنجایی که نظام‌های مالی جدید همگی بر پایه بلاک چین استقار یافتند نقاط شکست از بین می روند. داده‌ها بر روی بلاک چین ثبت می شوند و مابین هزاران گره پخش می شوند بنابراین سانسورهای مالی و یا خاموش کردن این سیستم مالی عملا غیرممکن است.

مزیت دیگر این اکوسیستم مالی باز دسترسی ساده و راحت برای هر فرد است در حالی که این دسترسی در نظام مالی سنتی ابدا وجود ندارد.به دلیل هزینه های بالای نظام مالی سنتی معمولا افراد با درامد پایین نمی توانند از پس هزینه های آن برآیند بنابراین سودی نیز به انها تعلق نخواهد گرفت اما از آنجایی که در امور مالی غیرمتمرکز این هزینه ها تا حد زیادی کاهش یافته اند حتی افراد با درآمد ناچیز هم می توانند از فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری عایدی داشته باشند.

کاربردهای بالقوه امور مالی غیرمتمرکز

1.وام دادن و وام گرفتن با رمزارزها

فضای وام دادن و وام گرفتن با رمزارزها به سرعت در حال پیشرفت است. این فضا به وام دهنده و وام گیرنده این امکان را می دهد که در فضایی شفاف و بدون مداخله کننده با هم تبادل داشته باشند. وام دهنده با رمزارزها به وام گیرنده وام می دهد و به عنوان وثیقه از وی دارایی دیجیتال دریافت می کند.

2.مشتقات امور مالی غیرمتمرکز

از مهمترین مشتقات امور مالی غیرمتمرکز استیبل‌کوین ها یا رمزارزهای پایدار هستند. این دارایی های رمزی در واقع اندیسی از یک دارایی در دنیای واقعی هستند که به راحتی می توانند در فضای دیجیتال معامله شوند. این رمزارزهای پایدار تحت تأثیر تورم قرار نمی گیرند و تورم‌های بازار بر آنها تأثیر نخواهد داشت.

از دیگر مشتقات امور مالی غیرمتمرکز ایجاد قراردادهای هوشمند برای رهن و قرض دادن پول است که فارغ از هزینه های قراردادهای سنتی بر پایه امور مالی غیرمتمرکز ایجاد می شود.

تضمین و ضمانت کردن در فضای بلاکچین به دلیل نبود واسطه ها و توزیع ریسک میان همه شرکت کنندگان بسیار پایینتر است. این کار می تواند باعث پایین آمدن هزینه خدمات بدون لطمه خوردن به کیفیت آن باشد.

3.بازارهای نامتمرکز

این بازارها به افراد اجازه می دهند بدون حضور واسطه به خرید و فروش کالاهایشان بپردازند و منابع مالی خود را بدون واسطه مابین هم نقل و انتقال دهند. با کمک قراردادهای هوشمند نقل و انتقالات مالی مستقیماً بین کیف‌های پول دیجیتال دو شخص اتفاق می افتد.

منابع:

[1] https://cryptotips.eu/en/knowledge-base/what-is-defi-decentralized-finance

[2] https://defipulse.com/blog/what-is-defi

[3] https://academy.binance.com/en/glossary/defi