طبق گزارش سایتک امروز ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۰ در ساعت ۱۹  شبکات اجتماعی اینستاگرام، لینکدین و واتساپ به طور ناگهانی از دسترس خارج شدند. این خبر زمانی به اوج خودش رسید که بسیاری از ایفلوئنسرها در حالی که در لایو قرار داشتند با مشکل مواجه شدند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که این اتفاق در پی اجرای آزمایشی طرح صیانت رخ داده است. در این لحظه خبرگزاری‌ها و منابع خبری دلایل زیادی از جمله قطعی اینترنت، فیلترینگ و … خبر می‌دهند.

اینستاگرام یک سرویس شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری عکس و فیلم آمریکایی است که توسط کوین سیستروم و مایک کریگر ایجاد شده است. در آوریل 2012 ، فیس بوک این سرویس را با مبلغ تقریبی 1 میلیارد دلار به صورت نقدی و سهام خریداری کرد.

آمار اینستاگرام در ایران به ۲۴ میلیون کاربر رسیده و طبق آمار رتبه هفتم در بین کشورهای استفاده کننده از این اپلیکیشن به ما اختصاص دارد، با توجه به جمعیت حدودا ۸۰ میلیون نفری ایران، حدودا ۲۹ درصد از مردم ایران از شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده می‌کنند و این موضوع محبوبیت اینستاگرام را در ایران نشان می‌دهد.

همچنین نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، ۷۱.۴ درصد از افراد بالای ۱۸ سال ایرانی از پیام رسان واتس‌اپ استفاده می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد پیام‌رسان واستاپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام در صدر استفاده کاربران ایرانی قرار دارد؛ پلتفرمی که با طرح صیانت مجلس در معرض فیلترینگ قرار خواهند گرفت.

واتساپ نیز، یک نرم افزار رایگان آمریکایی، پیام رسانی فوری متمرکز و سرویس صوتی متصل به آی‌پی است که متعلق به فیس بوک است، به کاربران امکان می دهد پیام های متنی و پیام های صوتی ارسال کنند، تماس های صوتی و تصویری برقرار کنند و تصاویر، اسناد، مکان‌های کاربر را به اشتراک بگذارند.

مجلس شورای اسلامی که پیش‌تر در این باره گفته بود طرح صیانت از پیچیدگی و ابعاد ‌‌فنی بسیار بالایی برخوردار است همچنین با اصل 85 امکان دخالت نظر عموم، کارشناسان و قانون‌گذاری‌ها فراهم می‌شود ولی در غیر این صورت این امکان فراهم نیست، اجرای درست این طرح باعث می‌شود قانون‌گذاری با کیفیت بهتر انجام گیرد.

در همین حال طبق آخرین توییت‌هایی که خبرگزاری‌ها و اینفلوئنسرهای این شبکه منتشر کرده‌اند، به نظر می‌رسد که قطعی اینستاگرام یک مشکل جهانی است. از آنجا که اینستاگرام و واتس‌اپ هر دو مخصولات خریداری شده توسط فیسبوک هستند می‌توان احتمال داد که این اتفاق حتی از طرف فیسبوک باشد.

طبق گزارش ایندپندنت: واتس‌اپ، اینستاگرام و فیسبوک همگی دچار یک قطعی بزرگ شده‌اند.
این سه برنامه که همه متعلق به فیس بوک هستند و از زیرساخت های مشترکی استفاده میکنند، همه کمی قبل از ساعت ۷ بعد از ظهر ایران به طور کامل متوقف شدند. سایر محصولات که بخشی از یک خانواده برنامه هستند ، مانند Facebook Workplace، نیز کار خود را متوقف کرد. بازدیدکنندگان وب سایت فیس بوک به سادگی یک صفحه خطا یا پیامی را مشاهده کردند که مرورگر آنها نمی تواند به آن متصل شود.