معرفی ۶ ربات دستیار


سایتک در این مقاله ۶ ربات دستیار در حوزه‌های مختلف را به شما معرفی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید روی هر عکس کلیک کنید و به مطالب بیشتری دسترسی پیدا کنید.

در حالی که اپلیکیشن‌های هوشمند مصنوعی برای کمک به کاربران گوشی‌های هوشمند در انجام انواع کارهای روزمره راه‌اندازی می‌شوند، ربات‌های دستیار فیزیکی نیز در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. دستیارهای رباتیک از توجه به فرزندانتان گرفته تا کمک در جراحی، می‌توانند تفاوت بزرگی در خانه و نیروی کار ایجاد کنند.

ربات‌های دستیار خانگی مانند ربات ال‌جی هاب(LG Hub)، زنبو(Zenbo) از ایسوس یا Xibot دوست‌داشتنی، مدیریت خانه را خودکار می‌کنند و دارای مزایایی برای مادران پرمشغله در خانه و فریلنسرهای حرفه‌ای که در خانه کار می‌کنند، هستند. ربات‌های مراقب کودک و دستیارهای رباتیک حیوانات خانگی نیز برای نظارت بر موجودات زنده در خانه طراحی شده‌اند.

دستیارهای رباتیک را می‌توان در تعدادی از مشاغل تخصصی نیز یافت، از جمله ربات‌های پیشنهاد دهنده مدل مو و دستیارهای سیلیکونی فرودگاه. این پیشرفت‌های فناوری نشان می‌دهد که موضوعات علمی تخیلی ممکن است دور از دسترس نباشند.

ربات‌های اجتماعی واقع‌بینانه

نادین ربات اجتماعی شبیه یک انسان به نظر می‌رسد و احساس می‌کند.

ربات‌های جراحی مینیاتوری

این دست کوچک رباتیک اولین مورد استفاده در جراحی واقعی است.

دستیاران سلامت خودکار هوشمند

ربات Pillo کاربران را نظارت می کند , دارو سفارش می‌دهد.

دستیارهای دیجیتال خانه

Google Home یک دستیار دیجیتالی است که زندگی خانگی را آسان‌تر می‌کند.

ربات‌های مراقب کودک

پرستار کودک ربات (5elements) می‌تواند کودکان شما را تماشا کند و آنها را در محیط دنبال کند.

دستیاران فرودگاهی سیلیکونی

فرودگاه بین المللی سن خوزه سه خدمه روباتیک استخدام کرده است.

ربات‌های اجتماعی واقع‌بینانه

«نادین» یک ربات اجتماعی است که توسط گروهی از دانشمندان و محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور ساخته شده است. این ربات نه تنها برای سرگرم کردن و مبهوت کردن، بلکه برای ایفای نقش یک دستیار شخصی یا یک همراه اجتماعی ساخته شده است. این ربات خاص به گونه‌ای طراحی شده است که شبیه خالق خود، پروفسور نادیا تالمن باشد.

ربات‌های اجتماعی می‌توانند در موقعیت‌های مراقبت‌های بهداشتی مهم باشند. جایی که می‌توان از آن‌ها برای کمک به افراد مسن یا ناتوان در انجام وظایف فیزیکی اولیه یا به عنوان همراهان اجتماعی برای افراد تنها استفاده کرد. نادین ربات اجتماعی به وضوح یک دستاورد بزرگ است. جالب است که ببینیم این خلقت از یک پروژه آکادمیک به یک محصول خصوصی ارائه می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها از قبل علاقه نشان داده‌اند.

دستیارهای دیجیتال خانه

این دستیار خانگی با صدای فعال شده که در Google IO معرفی شد، قرار است دستگاه‌های دیگری مانند Amazon Echo و Siri را در اختیار بگیرد. دستیار Google طوری طراحی شده است که کنترل صوتی آن از هر اتاق امکان پذیر باشد. کاربران می‌توانند به سادگی دستوری را بیان کنند یا سوالی را بپرسند تا با کمک یا اطلاعات دوستانه روبه‌رو شوند.

با Google Home می‌توان کارهای مختلفی انجام داد، از پخش موسیقی مورد علاقه‌تان گرفته تا بررسی به موقع بودن پروازتان. فراتر از آن، این دستیار دیجیتالی جدید قرار است زندگی را برای کاربران از همه نوع ارتباط بیشتر کند.

ربات‌های جراحی مینیاتوری

این دست ربات کوچک اولین دست رباتیکی است که در یک جراحی واقعی استفاده می‌شود. این دستیار جراحی رباتیک توسط Virtual Incision Corporation در کالیفرنیا توسعه یافته است. می‌تواند با استفاده از ابزارهایی شبیه به ابزارهایی که توسط جراحان استفاده می‌شود، عملیات پیچیده را در داخل بدن انسان انجام دهد. اگرچه مدتی است که مردم درباره کاربرد رباتیک در زمینه پزشکی بحث می‌کنند، اما عملیات اخیر در پاراگوئه رویای آینده نگرانه را به واقعیت تبدیل کرد.

دست رباتیک برخلاف ماشین‌های بزرگ‌تری است که می‌توانند کارهای خارج از بدن را انجام دهند، زیرا به اندازه‌ای کوچک است که در واقع به داخل آن وارد شود. این دستگاه از طریق یک برش کوچک در ناحیه شکم بیمار وارد بدن می‌شود. رویکرد جراحی باز کمتر به طور بالقوه می‌تواند هزینه‌ها را نیز کاهش دهد.

ربات‌های مراقب کودک

در حالی که برخی والدینِ این نسل را متهم می‌کنند که زود خسته می‌شوند و جا می‌زنند، این پرستار ربات ممکن است خلاف آن را ثابت کند. Nannybot که توسط 5elements Robotics توسعه داده شده است، قادر است مراقب فرزندان شما باشد، آن‌ها را دنبال کند و در عین حال بازخورد صوتی و تصویری را به کاربران(والدین) ارائه دهد.

پرستار ربات جدیدترین مورد اضافه شده به مجموعه ربات‌های دستیار شخصی Budgee است. Nannybot یک میکروفون و دوربین تعبیه شده دارد تا به کاربران امکان تماشای بچه‌هایشان را از راه دور بدهد. دستیار خانگی رباتیک زمانی که شما در اتاق دیگری هستید کار می‌کند و حتی می‌تواند فرزندان شما را در فضای باز تعقیب کند و در حین انجام کارها در داخل خانه نظارت کند. همچنین تا می‌شود و در صورت عدم استفاده، ذخیره آن را آسان می‌کند.

دستیاران سلامت خودکار هوشمند

“Pillo” با ذخیره ایمن داروها و توزیع آن‌ها در زمان مناسب برای مصرف کنندگان کار می‌کند. این قابلیت همچنین می‌تواند برای مکمل‌ها برای کسانی که به دنبال افزایش سلامت کلی خود هستند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کاربران می‌توانند از «Pillo» سؤالات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی خود را بپرسند، می‌توانند داروها را از داروخانه دوباره سفارش دهند و حتی مستقیماً به پزشک خود وصل شوند. دستیارهای سلامت «Pillo» با یک برنامه گوشی هوشمند همراه، همگام می‌شوند تا کاربران را در مورد نحوه مدیریت سلامت خود حتی زمانی که در خانه نیستند آگاه کنند.

در حالی که این محصول برای Boomers ایده آل است، دستیار رباتیک Pillo نیز می تواند توسط کاربران در هر سنی به منظور حفظ یک سبک زندگی سالم استفاده شود.

دستیاران فرودگاهی سیلیکونی

ربات‌ها به آهستگی در حال جابه‌جایی با انسان‌ها هستند، که در فرودگاه بین‌المللی سن خوزه که قرار است سه ربات در آنجا پیاده‌سازی شوند، مشهود است. از جمله Norma، Amelia و Piper، ربات‌ها از شرکت Future Robot هستند و به مسافران در ترمینال کمک می‌کنند تا رستوران‌ها، مغازه‌ها را پیدا کنند و در مسیرهای دیگر کمک کنند.

ربات‌های Future Robot قادر به برقراری ارتباط به شش زبان مختلف هستند و دارای صفحه نمایش‌های بزرگ در قسمت جلویی هستند. این دستیارهای رباتیک می‌توانند به اطمینان در اجرای روان همه چیز در فرودگاه بین المللی سن خوزه کمک کنند.

سایتک همیشه از نظرات شما کاربران گرامی استقبال می‌کند. لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.