با افزایش سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری در این حوزه از 12 میلیارد دلار در سال 2018 به 232 میلیارد دلار در سال 2025 افزایش می‌یابد. در حال حاضر هوش مصنوعی به طور کلی مورد توجه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و یادگیری ماشینی را می‌توان به عنوان  برجسته‌ترین کاربرد این حوزه معرفی کرد. یادگیری ماشینی 62 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی در سال 2017 را به خود جذب کرده است و بخش عمده‌ای از استارت آپ‌های هوش مصنوعی نیز بر یادگیری ماشینی تمرکز کرده‌اند.

بودجه جهانی برای شرکت‌های AI در سال 2017 با جهشی بزرگ مواجه شد و به 15 میلیارد دلار رسید. در حالی که شرکت‌های ایالات متحده در گذشته بیشترین سهم از معاملات این حوزه را داشتند، سهم آن‌ها به طور مداوم در حال کاهش است و در حال حاضر  تنها 39 درصد از معاملات جهانی در سال2018 را ازآن خود کرده‌اند. 3 استارت آپ اول دنیا با بالاترین بودجه در حوزه هوش مصنوعی متعلق به کشور چین است.

اما نه تنها سرمایه‌گذاران روی هوش مصنوعی شرط بندی می‌کنند: بلکه بسیاری از شرکتهای بزرگ فناوری نیز، یا خودشان برنامه‌های هوش مصنوعی را توسعه می دهند و یا استارت اپ‌های نوپا در زمینه هوش مصنوعی را خریداری می‌کنند. همه این‌ها نشان می‌دهدکه بازیگران و سرمایه‌گذاران بزرگ فناوری، هوش مصنوعی را به عنوان یک فناوری مهم برای آینده مورد توجه قرار داده‌اند.