سایتک در این مقاله یک بررسی کلی از متن جهش تولید دانش بنیان به شما ارائه می‌دهد.

متن طرح جهش تولید دانش بنیان : یک بررسی کلی

متن طرح جهش تولید دانش بنیان، متنی درباره رشد و نوآوری است. در واقع بسترسازی قانونی و حقوقی تولید و ازاله تمام موانعی است که بر سر راه جهش تولید تلنبار شده­اند. این متن کوششی است برای آزاد سازی تولید و خلاقیت­های نوآورانه.

در متن طرح جهش تولید دانش بنیان، همه دستگاه­‌های اجرایی ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری موظف شده‌­اند که سالانه فهرستی از کالاهای راهبردی و مورد نیاز خود را تهیه کنند. ارزش ارزی این کالاها باید بیشتر از یک میلیون دلار باشد. در تکمیل این فهرست یک وظیفه دیگر نیز برای دستگاه­‌های مزبور تعیین شده‌ است. این دستگاه­‌ها باید با آسیب شناسی واردات کالاهای راهبردی در وضعیت تحریم، و بررسی وضعیت فناورانه بازار داخلی کشور به یک برآورد منطقی برسند. پس از این کار متن، آن‌ها را موظف می­‌کند که منابع و اختیارات خود را در حمایت از نهادهای تولیدگر دانش بنیان داخلی به کار گیرند. این کار باید ساختارهای مولد داخلی را تقویت کرده و به توسعه صادرات بینجامد.

بخش خصوصی و تولید دانش بنیان

نهادهای غیردولتی نیز می­توانند بخشی از درآمد سالانه خود را پس از شناسایی زنجیره ارزش و تولید اقلام راهبردی اولویت دار، به همکاری و مشارکت با ساختارهای مولد دانش بنیان اختصاص دهند. دولت و در واقع مهم‌ترین نهادهای دولت یعنی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مرکز همکاری­‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز در این راستا موظف شده‌­اند که با آسیب شناسی تحریم، راه را برای فعالیت نهادهای آسیب دیده از تحریم در حوزه­‌هایی چون تسهیلات و تبادلات ارزی، مالیات، گمرک و تعاملات بین المللی هموار کنند.

متن طرح جهش تولید دانش بنیان و درآمدهای گمرکی دولت

در ماده سوم این متن دولت ملزم شده که حقوق ورودی واردات ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، صنعتی، معدنی و خدمات تولیدی را به صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان اختصاص دهد. در ضمن بخشی از این درآمد به تجاری سازی نوآوری‌­ها و اختراعات تخصیص یافته است.

بانک‌­ها، نیروهای مسلح و جهش تولید

بانک­‌ها، نیروهای مسلح و جهش تولید

بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری و شرکت­‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی نیز موظف شده­‌اند که ضمانت نامه­‌های صادر شده از صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق­‌های غیر دولتی پژوهش و فناوری را در راستای برداشتن موانع تولید رقابتی و ارتقای نظام مالی کشور بپذیرند.

برای عملی شدن چنین روندی و در تکمیل قانون فوق در یک بند الحاقی آمده است که دستگاه­‌های مدیریت اجرایی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری موظفند که مطالبات شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان را در قراردادهای خود یا دستگاه­‌های اجرایی دیگر همچون تضمین معتبر بپذیرند.

صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق دولت

در متن طرح جهش تولید دانش بنیان دولت موظف شده که مبلغ سی هزار میلیارد (۳۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی واریز کند.

همچنین برای آسان‌سازی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فعالیت­‌های دانش بنیان، سازمان اسناد و املاک کشور ملزم شده است که سند مالکیت اعیانی برای ساختمان­‌هایی که به دست بخش خصوصی در زمین­‌های پارک علم و فناوری برپا می­‌شوند، صادر نماید.

دانشگاه، حق مالکیت فکری و تجاری سازی

دانشگاه­‌ها موسسات آموزش عالی و پژوهشی و دستگاه­‌های اجرایی ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مجازند که حق بهره برداری از همه یا بخشی از دستاوردهای پژوهشی و فکری خود را به شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان و مراکز فناور مستقر در مراکز رشد و پارک­‌های علم و فناوری واگذار نمایند. این واگذاری می­‌تواند شامل اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و دانشجویان نیز گردد. واگذاری در راستای تجاری سازی است و می­‌تواند به صورت بلاعوض و یا قرارداد مشارکت باشد.

متن طرح جهش تولید دانش بنیان به دستگاه­‌های اجرایی ماده پنج قانون خدمات کشوری اجازه داده است که زمین، ساختمان­‌ها و املاک خود را به شرکت‌­ها و موسسات دانش بنیان، سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای خلاق و پارک‌­های علم و فناوری واگذار کنند. این واگذاری به معنای مالکیت نیست.

بودجه پژوهشی و حمایت از تولید داخلی

در این متن آمده است که دستگاه­‌های اجرایی ماده پنج قانون خدمات کشوری می‌­توانند از محل بودجه پژوهشی با شرکت‌­ها و موسسات دانش بنیان و واحدهای مستقر در مراکز رشد و پارک­‌های علم و فناوری در زمینه تولید کالا قرارداد ببندند. این قانون در راستای حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی است.

در همین راستا متن تصریح دارد که عملکرد وزارتخانه‌­ها، سازمان­‌ها و شرکت­‌ها دولتی در حوزه تولید و تامین کالا نباید به عملکرد شرکت‌­ها و موسسات دانش بنیان و واحدهای مستقر در واحدهای رشد و پارک­‌های علم و فناوری آسیبی بزند. در این زمینه مرجع بررسی مصادیق این عملکردهای آسیب‌رسان، شورای راهبردی فناوری‌­ها و تولیدات دانش بنیان است.

مالیات و آینده تولید

درباره تسهیلات مالیاتی دولت به شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان در متن طرح جهش تولید دانش بنیان عینا آمده است که :

« ‌با هدف حمایت از تعمیق فناوری و استفاده حداکثری از توان شرکت‌های دانش بنیان، موارد زیر به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکتها و موسسات متقاضی اعطا شده و به همین میزان از مالیات قطعی شده سال تخصیص سرمایه مذکور یا سالهای بعد کسر می‌شود.

۱- معادل سی درصد (۳۰%) سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و یا بازار اول و یا دوم فرابورس ایران و یا شرکت‌های دارای سرمایه ثبتی به میزان حداقل یک سی‌ام سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی، در شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و فناور.

۲- سرمایه گذاری غیرمستقیم شرکت‌های مذکور در جزء (۱) این بند در تاسیس یا افزایش سرمایه نهادهای فعال در زیست بوم دانش بنیان شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی، شتابدهنده‌های شرکتی، مراکز و کارخانه‌های نوآوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری».

استانداران و متن طرح جهش تولید دانش بنیان

استانداران و متن طرح جهش تولید دانش بنیان

استانداران نیز در این متن موظف شده­اند که به پارک­های علم و فناوری استان­ها مساعدت رسانده و در شناسایی نوآوری­های بومی به تقویت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان، مراکز نوآوری دانشگاهی، واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک­های علم و فناوری و کسب و کارهای نوآورانه و خلاقانه با در اختیار گذاشتن منابع خود کمک کنند.

مرجع صدور مجوز تاسیس پردیس­ها، مراکز رشد، پارک­های علم و فناوری در این متن، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده است.

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور طبق این متن وظیفه پیگیری عملی شدن این قانون را به عهده دارد. همچنین موظف است که هر شش ماه یک بار به کمیسیون­های آموزش، تحقیقات و فناوری، صنایع و معادن، اقتصاد و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.

قوه قضائیه نیز به عنوان مرجع حل اختلافات احتمالی در حوزه­های علمی و فناوری به رسمیت شناخته شده است.

سایتک همواره از نظرات شما کاربران گرامی استقبال می‌کند.نظرات و انتقادات خود را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.