در حالی که وارد ۳ ماهه آخر سال  ۲۰۲۱ می‌شویم، غول سابق صنعت گوشی‌های هوشمند یعنی HTC نیز گزارش عملکرد مالی خود را به نام « گزارش دوره ای HTC » منتشر کرد. در این دوره نیز کمپانی تایوانی عملکردی زیان‌ده داشت؛ با این حال وضعیت این برند کماکان روبه بهبود است. به لطف افزایش حاشیه عملیاتی، میزان زیان‌دهی شرکت تقریبا نصف شده است.

بر اساس گزارش HTC درآمد این شرکت در 3 ماهه دوم سال جاری 1.35 میلیارد دلار ناخالص و 47.8 میلیون دلار خالص بوده است. فروش کلی شرکت در مقایسه با سال قبل بدون تغییر است و روند افت مداوم آن پایان یافته است. بعلاوه میزان زیان‌دهی HTC در مقایسه با 3 ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نیز کاهش یافت و از رقم ناخالص ۱.۷ میلیارد دلاری به ۱ میلیارد دلار رسید. چنین بهبود چشمگیری مدیون کاهش هرچه بیش‌تر هزینه‌ها و افزایش حاشیه عملیاتی است.

حاشیه عملیاتی، یا operating margin از تقسیم سود عملیاتی به فروش بدست می‌آید. اقلام غیر عملیاتی همچون درآمد و هزینه بهره، سود و زیان واگذاری دارایی‌ها در محاسبه سود عملیاتی منظور نمی‌شود. این نسبت معیار قوی‌تری برای ارزیابی سودآوری و فروش است.

به بیان دقیق‌تر حاشیه رشد ناخالص کمپانی طی ۳ماهه دوم سال امسال به ۲۹.۹ درصد رسید که در مقایسه با نرخ ۲۶.۵ درصدی سال قبل و نرخ ۲۹ درصدی ۳ ماهه ابتدایی سال جاری افزایش یافته است. حاشیه عملیاتی این شرکت نیز به میزان چشمگیری بهبود یافته و از ۱۲۵- به ۷۷.۸- درصد رسیده است.

برند تایوانی تا زمان رسیدن به سودآوری کماکان مسیری طولانی را پیش رو دارد. اما حاشیه عملیاتی ۷۷.۸- درصدی نشان‌دهنده برترین عملکرد اچ‌تی‌سی از ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به بعد است. در آن دوره حاشیه عملیاتی کمپانی برابر با ۶۸.۷- درصد بود.

درآمد و سود عملیاتی

در رابطه با نحوه کاهش هزینه‌ها توسط کمپانی نیز بایستی خاطرنشان کرد که در دوره ۳ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میزان هزینه‌های بازاریابی بدون تغییر باقی ماند و معادل با ۴۰۰ میلیون دلار ناخالص بود؛ در حالی‌که بودجه ناخالص صرف شده در زمینه تحقیق و توسعه نیز از ۹۰۰ میلیون به ۶۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد. همچنین HTC میزان هزینه‌های ناخالص مدیریت عمومی خود را از ۷۰۰ میلیون به ۵۰۰  میلیون دلار کاهش داد.

رشد و حاشیه عملیاتی

اکنون بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که کیفیت عملکرد اچ‌تی‌سی در ۶ ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به چه ترتیب خواهد بود؛ اما کمپانی بالاخره در مسیری مثبت قرار گرفته و این واقعیت غیرقابل انکار است. ماه گذشته برند تایوانی از چندین مدل هدست واقعیت‌مجازی رونمایی کرد. همچنین انتظار می‌رود که HTC طی ماه‌های آینده از گوشی‌های 5G ارزان‌قیمت بیش‌تری رونمایی کند.

گزارش دوره ای HTC

منبع: phonearena


دانلود گزارش اقتصاد دیجیتال ایران ۲۰۲۰

دانلود قطب نمای اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۰