سایتک در این مقاله 11 دوره یادگیری در مورد اینترنت اشیا و فناوری‌های مرتبط را برای تقویت شغل شما معرفی می‌کند.

آیا برای حرکت به سطح بعدی در مورد طراحی و فناوری سیستم IoT آماده هستید؟

اینترنت اشیا یکی از فناوری‌های برتر قرن بیست و یکم است. نه تنها پر از محصولات، ابزارها و برنامه‌های کاربردی جذاب است، بلکه یک شغل با فرصت‌های بسیار است. اگر می‌خواهید درباره نحوه طراحی و ساخت سیستم‌های اینترنت اشیا اطلاعات بیشتری کسب کنید، دوره‌های آنلاین و برنامه‌های زیادی برای دریافت مدرک تحصیلی و گواهینامه‌ در دسترس هستند.

این مقاله دوره‌های IoT از سطوح مقدماتی تا پیشرفته را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها رایگان هستند.

دوره‌های آنلاین مبتدی اینترنت اشیا

یک پیشنهاد خوب برای علاقه‌مندان IT و سایر متخصصان، برای شروع کار با IoT، گذراندن دوره‌هایی مانند یکی از موارد زیر است:

این دوره دانشجویان را از طریق معماری شبکه IoT، پوشش سنسورها، دستگاه‌ها و تجزیه و تحلیل آموزش می‌دهد. این دوره شامل دستورالعمل‌هایی در مورد مفاهیمی مانند ارتباط دستگاه، پردازش جریان داده و مقیاس پذیری است. دانش‌آموزان در مورد انبار داده‌های سازمانی BigQuery Google Cloud و سرویس داده هوشمند Dataprep Trifacta و نحوه بررسی داده‌های IoT را یاد می‌گیرند. این دورۀ رایگان توسط تیم Google Cloud Training تدریس می‌شود.

این دوره به معرفی اینترنت اشیا می‌پردازد و به دانشجویان نحوه برنامه‌ نویسی بردهای اینترنت اشیا را آموزش می‌دهد. این برای دانشجویان سطح بالای کارشناسی، دانشجویان کارشناسی ارشد و مهندسانی که به دنبال ورود به اینترنت اشیا هستند، طراحی شده است. دانشجویان برنامه‌نویسی، کیت‌های توسعه اینترنت اشیا، از جمله آردوینو، رزبری پای و سامسونگ آرتیک را یاد می‌گیرند.

یک استاد دانشگاه علم و صنعت پوهانگ در کره جنوبی این دوره رایگان را تدریس می‌کند و پس از اتمام دوره به دانشجو گواهینامه اعطا می‌شود.

این دوره مفاهیم اساسی اینترنت اشیا را ارائه می‌دهد و مؤلفه‌های مختلفی که یک سیستم اینترنت اشیا را تشکیل می‌دهند و نحوه اتصال آنها را پوشش می‌دهد. دوره آموزشی EdX به مزایای اینترنت اشیا و بسیاری از مسائل امنیت سایبری و حریم خصوصی می‌پردازد. پس از اتمام، دانشجویان یک ایده اساسی در مورد نحوه پیاده‌سازی اینترنت اشیا در زمینه کاری خود دارند.

اساتید دانشگاه کرتین استرالیا این دوره رایگان را تدریس می‌کنند. با این حال، 149 دلار هزینه برای گواهی تکمیل تایید شده باید پرداخت شود.

این دوره مقدماتی همه چیز را از منشاء اینترنت اشیا و مبانی اینترنت اشیا گرفته تا طراحی‌های اینترنت اشیا، فریمورک‌ها، ملاحظات توسعه و استفاده از اینترنت اشیا در سازمان‌ها را پوشش می‌دهد. این دوره برای حرفه‌ای‌های مدیریت سطح متوسط تا CXO است که می‌خواهند از اینترنت اشیا برای رشد تجارت خود استفاده کنند.

دوره 399 دلاری هیچ پیش نیازی ندارد. پس از اتمام دوره و کسب حداقل 80 درصد از آزمون، گواهی اعطا می‌شود.

دوره های متوسط آنلاین IoT

سیستم‌های اینترنت اشیا و خانه‌های هوشمند و دستگاه‌های صنعتی که با آن‌ها کار می‌کنند از بسیاری از نرم‌افزارها و قطعات سخت‌افزاری یکپارچه اینترنت اشیا تشکیل شده‌اند. این دوره به دانشجویان در مورد این مؤلفه‌ها از جمله شبکه‌ها، بردها، سیستم‌عامل‌ها و پردازنده‌ها آموزش می‌دهد. اما مهمتر از همه، بهترین شیوه‌ها را در مورد نحوه ادغام اجزا ارائه می‌دهد. در پایان دوره، دانشجویانباید بتوانند یک دستگاه اینترنت اشیا تعبیه شده را طراحی کنند. EIT Digital این دوره را رایگان ارائه می‌دهد و گواهی اعطا می‌کند.

این دوره بر اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر و  ایجاد نمونه‌های اولیه و سیستم‌های دنیای واقعی تمرکز دارد. مفاهیم ماشین به ماشین (M2M) و IoT را معرفی می‌کند و با استفاده از AWS برای توسعه سیستم‌های اینترنت اشیا و پروتکل‌های ارتباطی درگیر را پوشش می‌دهد. همچنین شامل استراتژی‌های طراحی اینترنت اشیا، مانند صف‌بندی کردن پیام، ارتباطات بین دستگاهی، امنیت، APIها و میکروسرویس‌ها می‌شود.

این دوره رایگان توسط دانشگاه کلرادو بولدر تدریس می‌شود.

این دوره همه چیزهایی را که برای ساخت برنامه‌های IoT در AWS (Amazon Web Services) لازم است را پوشش می‌دهد. AWS IoT را معرفی می‌کند و سپس به موضوعاتی مانند مدیریت دستگاه، دروازه دستگاه، رجیستری دستگاه و سایه‌ها می پردازد. همچنین خطرات امنیتی IoT و ویژگی‌های امنیتی AWS را مورد بحث قرار می‌دهد. دانش آموزان یاد می‌گیرند که چگونه سیستم‌های اینترنت اشیا را با ابزارهای تحلیلی ادغام کنند.

مربیان فنی AWS این دوره را آموزش می‌دهند. یک نسخه رایگان و همچنین نسخه 99 دلاری در دسترس است که دانشجویان پس از اتمام گواهینامه دریافت می‌کنند. انتظار می‌رود دانشجویان حداقل یک سال تجربه توسعه نرم افزار و درک اولیه AWS و کنسول آن داشته باشند.

این دوره بر آموزش Raspberry Pi به دانشجویانی که به دنبال ساخت اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا هستند تمرکز دارد. دانشجویان برنامه نویسی پایتون را برای Raspberry Pi، Pi Camera، برنامه نویسی سوکت برای IoT، شبکه برای IoT، اصول اتوماسیون خانگی و دسترسی به پین‌های ورودی/خروجی همه منظوره  یاد می‌گیرند. از آنها انتظار می‌رود حداقل دانش الکترونیک و برنامه نویسی و دسترسی به لپ تاپ داشته باشند. EDUCBA دوره 119.99 دلاری را آموزش می‌دهد. دانشجویان پس از اتمام گواهینامه دریافت می‌کنند.

دوره‌های پیشرفته آنلاین اینترنت اشیا

کارشناسان IoT می‌توانند از دوره‌های مختلف برای گسترش دانش شما انتخاب کنند، از جمله موارد زیر:

اتصال وسایل به اینترنت دیگر سخت نیست. به چند سنسور و برد قابل برنامه ریزی نیاز دارد. با این حال، ایمن سازی این سیستم‌ها چالش برانگیز است. این دوره برای متخصصانی است که می‌خواهند بر امنیت تمرکز کنند. دانشجویان در

این دوره، ساخت، آزمایش و استقرار برنامه‌های IoT مبتنی بر پایتون را یاد می‌گیرند. این دوره همچنین تکنیک‌های رمزنگاری برای ایمن سازی برنامه‌ها و شبکه‌های IoT را پوشش می‌دهد. دانشجویان دانش سطح کارشناسی طراحی و ساخت اکوسیستم‌های IoT مقیاس پذیر را به دست می‌آورند.

دانشجویان برای گذراندن این دوره 1200 دلاری باید مبانی برنامه نویسی و IoT و همچنین برخی آمار را بدانند.

این دوره به دانشجویان می‌آموزد که یک سیستم اینترنت اشیا را طراحی و بسازند که از حداقل یک پروتکل ارتباطی، یک محرک و دو حسگر استفاده می‌کند. دانشجویان یاد می‌گیرند که از پلتفرم‌های موبایل برای توسعه سیستم‌هایی استفاده کنند که محرک‌ها و حسگرها را به برد توسعه Arrow Electronics DragonBoard 410c متصل می‌کنند و تجربه برنامه‌نویسی کافی برای ایجاد یک سیستم کاملاً کاربردی را به دست می‌آورند.

دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، دوره گواهینامه رایگان را ارائه می‌دهد. دانشجویان آینده نگر باید دانش سطح متوسطی از اینترنت اشیا و برنامه نویسی برد و نرم افزار داشته باشند.

دستگاه های IoT به فناوری ارتباطی سریع و قابل اعتماد مانند شبکه‌های 5G نیاز دارند. این دوره موضوعات و فناوری‌های مختلف 5G مرتبط با اینترنت اشیا را پوشش می‌دهد، از جمله طراحی سیستم، بهینه‌سازی سیستم تکامل بلندمدت، پردازش سیگنال حسگر، سیستم‌های فرکانس رادیویی، هوش مصنوعی الگوریتمی و پیشرفت‌های برد IoT.

قیمت و سایر جزئیات در مورد این دوره به طور مستقیم از RWTH در دسترس است.


آیا شما دوره‌های دیگری را می‌شناسید؟

دانشگاه‌‌ها، موسسات و کارشناسان ایرانی این آموزش‌ها را پشتیبانی می‌کنند؟ یا برنامه‌ای برای آن دارند؟

سایتک همیشه از نظرات شما کاربران گرامی استقبال می‌کند. لطفا نظرات یا انتقادات خود را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.